آموزش اندیکاتور adx

آموزش اندیکاتور adx

در این بخش به معرفی یکی دیگر از اندیکاتورهای کاربردی در تحلیل تکنیکال خواهیم پرداخت با نام اندیکاتور adx. از این اندیکاتور همانطور که از نامش مشخص است جهت تشخیص قدرت بازار استفاده می شود. این اندیکاتور از سه خط با نام های di+ با رنگ سبز ، di- با رنگ قرمز و adx با رنگ مشکی تشکیل شده است. در تصویر به کار رفته برای آموزش اندیکاتور adx ما از رنگ های به صورت اختیاری استفاده کرده ایم و رنگ این خطوط کاملا قابل تغییر می باشد.

زمانی که di+ از di- بیشتر شود نشانگر بازار گاوی است و تمایل حرکت رو به بالا دارد و زمانی که نمودرا di- از di+ بیشتر باشد نشانگر بازار خرسی است و تمایل به پایین آمدن دارد. خط adx از ترکیب دو اندیکاتور di+ و di- تشکیل شده و صعودی بودن این خط نشانگر یک بازار روند دار است.

زمانی که adx به طور واضح رو به بالا حرکت نکند(حرکت به بالای 20 و به صورت صعودی ) بازار بدون روند است و نباید معامله کرد. اگر adx بین دو di قرار گیرد و بزرگتر از 25 باشد ، سیگنال های خرید وفروش معتبر است. کار اصلی اندیکاتورadx، تشخیص قدرت روند است و مشخص می کند روندی که سهم درون آن قرار دارد، چه اندازه توان رشد یا ریزش دارد. هر موقع خط Adx پایین خط 25 باشد نشان از بی قدرتی روند دارد و در این منطقه نباید خرید انجام داد.وقتی خط adx بالای خط 25 باشد نشان از قدرت دار بودن روند است و می توان معامله و خرید برای سهم انجام داد.

نکته ای که در مورد خط Adx وجود دارد این نکته می باشد که این خط به هیچ عنوان نشان دهنده روند نیست. این خط، روند سهم را نشان نمی دهد بلکه فقط نشان دهنده قدرت روند است. در حالت کلی صعودی یا نزولی بودن خط adx، صعودی یا نزولی بودن نمودار سهم را مشخص می کند. اگر در اندیکاتور تشخیص قدرت روند دو قانون زیر وجود داشته باشد، به عنوان سیگنال خرید به شمار می آید:

  • خط di+ بالای خط di- قرار داشته باشد و بتواند خط 25 را به سمت بالا بشکند.
  • خط adx بالای خط 25 قرار داشته باشد.

سیگنال فروش در این اندیکاتور شاخص میانگین جهت دار باید دارای 2 قانون زیر باشد که عبارت اند از :

  • خط di- بالای خط di+ قرار گرفته بشد و خط 25 را به سمت بالا بشکند.
  • خط adx بالای خط 25 باشد.

در پایان آموزش اندیکاتور adx بهتر است به این نکته اشاره داشته باشیم که از این اندیکاتور در کنار سایر اندیکاتور ها استفاده کنید تا بتوانید به سیگنال خریدوفروش معتبرتری دست یابید. از اندیکاتورهایی که می توانید در کنار adx به کار برد می توان به اندیکاتورهای sar و موینگ اوریج ها اشاره کرد.باید توجه داشته باشید به استراتژی استفاده از اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال و این مورد می تواند در بسیاری از موارد به اشتباه صورت گرفته باشد و همواره به حد ضرر در معاملات پایبند باشید.

One Reply to “آموزش اندیکاتور adx”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 × 1 =