اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI مخفف Relative Strength Index است. مطابق سایر اندیکاتورها ما جهت تست و تحلیل با استفاده از این اندیکاتور از نرم افزار مفید تریدر استفاده می کنیم و عموما بازه این اندیکاتور بر 14 روز تنظیم شده است. بازه نوسان اندیکاتور RSI در بین بازه 0 تا 100 است و اصولا از آن برای بدست آوردن مناطق اشباع خرید و اشباع فروش استفاده می شود.

در بازه 0 تا 100 که در بالا به آن اشاره کردیم، بسیاری از تحلیلگران بر روی بازه 20 تا 80 درصد و عده ای دیگر دامنه 30 تا 70 را به عنوان محدوده های اشباع خرید و اشباع فروش مطرح کرده اند. اگر نمودار RSI را در محدوده 30 قرار گرفته باشد به عنوان اشباع فروش و فروش افراطی صورت گرفته، در نتیجه کاهش قیمت را خواهیم داشت و در این بازه کاهش فشار فروش را مشاهده خواهیم کرد و پس از ان با تغییر روند مواجه خواهد شد. برعکس آن نیز وجود دارد که با عبور RSI از محدوده 70 به سمت بالا، به معنای خریدهای افراطی است و این خریدها امکان دارد پایان یابد و پس از آن با تغییر روند مواجه شود.

نکته ای دیگر که باید در استفاده از اندیکاتور rsi توجه داشته باشید، در حالت هایی که بازار خنثی می باشد از این اندیکاتور استفاده کنید و در بازارهایی که دارای روندهای صعودی پرقدرت بوده و حرکت نمودار به صورت رالی است از این اندیکاتور استفاده نکنید زیرا امکان دارد شما دچار خطا شوید و از سهم زود خارج گردید که موجب خواهد شد شما دچار زیان بالایی گردید.

مجدد نکاتی که در هنگام استفاده از این اندیکاتور باید در نظر گرفته را لیست خواهم کرد که عبارت اند از :

  • در نمودار RSI مشابه نمودار قیمت نیاز به 3 سطح تماس داریم و هر آنچه خط روند نزولی RSI در سطوح پاینتر یعنی مناطق اشباع فروش بشکند دامنه بیشتری برای حرکت کردن وجود دارد و با رشد قیمت مواجه خواهد شد و برعکس این موضوع برای فروش سهم در دامنه 70 و 80 نیز وجودد ارد.
  • در بازار خنثی به هیچ وجه محدوده حمایتی حق نداریم و حتما نیاز به تریگر داریم.
  • از انیدکاتور RSI نیز برای بدست آوردن واگرایی با نمودار قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از کاربری های اندیکاتور آر اس آی بدست اوردن سیگنال خرید و فروش است و می توان برای نوسانات RSI خط روند رسم کرد و در زمان شکست خط روند چه در روند نزولی و چه در روند صعودی به بررسی آن پرداخت و موقعیت مناسب را برای خرید وفروش یافت. در تصویر زیر سعی کرده ایم به نمایش این الگو بپردازیم.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که در معاملات خود به هیچ وجه با یک اندیکاتور تصمیم به خرید وفروش نگیرید و سعی کنید تاییدیه خود را افزایش دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 13 =